W nowym roku postanawiam … brzmi znajomo? Planujemy nieustannie, świadomie i nieświadomie, każdego dnia. Czas pomiędzy grudniem a styczniem to czas szczególny, kończy się rok i zaczyna nowy. To chwila refleksji, kiedy zatrzymujemy się i przyglądamy jak minął ten rok, co udało się zrobić a czego niestety nie. Planujemy lub snujemy wizje o tym, jak może być w tym nowym roku. Jest to czas, gdzie pojawiają się pomysły na nowe aktywności, często ubieramy je w magiczne postanowienia noworoczne. Nie zawsze jednak udaje nam się je spełnić. Wyobraź sobie taką sytuację, pod koniec tego roku spoglądasz wstecz i cieszysz się z tego, że udało ci się osiągnąć to co sobie założyłeś. Brzmi interesująco, prawda? Jak to zrobić, żeby zachować energię i zapał, które towarzyszą nam na początku robienia wielkich planów? 

Jak wyznaczać cele aby były realne do osiągnięcia? 

Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto planować?

Przede wszystkim po to, by mieć wpływ na to co się z tobą dzieje i tym samym czerpać satysfakcję z życia. Jeżeli wiesz jak wygląda twój dzień i ile czasu pochłaniają różne aktywności, masz świadomość co możesz z tym zrobić i bierzesz za to odpowiedzialność.

Po drugie, może wydawać się to banalne, ale czy wiesz czym jest cel?

Na przykład “codziennie będę uczyła się angielskiego” albo “chcę być bardziej asertywny”. Jak myślisz, czy pierwsze stwierdzenie jest celem? Nie. To sposób realizacji celu, którym jest nauka angielskiego. Cel określamy pytając siebie “co”, a sposób jego realizacji, czyli w jaki sposób, za pomocą jakich narzędzi i zasobów tam dojdę, określamy pytając siebie “jak”. Dodatkowo trzeci składnik to efekt, który określamy pytając siebie “jakie korzyści”, czyli po prostu jakie korzyści zyskam, gdy cel zostanie osiągnięty.  

Biorąc pod uwagę to wszystko, moim celem może być nauka języka obcego (co?), będę się uczyła codziennie 10 nowych słówek (jak?) dzięki temu będę czuła się pewniej rozmawiając w pracy z klientem (jakie korzyści?). 

Określając swój cel miej na uwadze te trzy elementy. Zastanów się, czy rozumiesz swój cel i dlaczego chcesz go osiągnąć? Warto mądrze podejść do tego zadania. Badania mówią, że już sam proces ustalania celu ukierunkowuje uwagę i dlatego wpływa na zachowanie oraz może poprawić wyniki, a im bardziej wyraźny i możliwy do zmierzenia jest cel, tym bardziej jest prawdopodobne, że wpłynie on na zmianę zachowania. (J.Rogers, 2016)

Czy cel jest mój czy został narzucony z zewnątrz?

Kolejnym krokiem jest zastanowienie się gdzie jest źródło, czy ja sam jestem “właścicielem”, czy cel jest mój. Jest to ważne z perspektywy utrzymania motywacji podczas realizacji. W jaki sposób to poznać? Zadaj sobie pytanie, komu zależy żeby osiągnąć ten cel. Weźmy przykład z nauką języka. Jeżeli ja sama mam taką potrzebę nauki, źródło jest we mnie i jednocześnie czerpie z tego przyjemność. Natomiast jeżeli nie czuję potrzeby uczenia się nowego języka, jednak stanowisko w pracy na którym jestem tego wymaga, to jest to cel zewnętrzny. W przypadku celów z zewnątrz z pomocą przychodzi spojrzenie z perspektywy korzyści, nawet jeżeli cel wydaje się nieatrakcyjny na pierwszy rzut oka. Skupienie się i ukierunkowanie głównie na efekt. Pamiętaj, że rozwój to także wychodzenie ze swojej strefy komfortu. 

Jakie zasoby już mam z których mogę skorzystać?

Następny krok to zasoby, czyli wszystko to co posiadasz. Dzielimy je na materialne i niematerialne. Dla przykładu, cel nauki języka obcego, zasobem materialnym będą pieniądze potrzebne na kurs a zasobem niematerialnym będzie wiedza którą już masz, czyli zapiszesz się na kurs na poziomie B2, bo znasz podstawy języka. Na początku zastanów się czego potrzebujesz by zacząć, a co już masz na wstępie. Określasz swoje zasoby, którymi dysponujesz i to w jaki sposób możesz z nich skorzystać, by wspierały realizację celu. 

Kto mi pomoże a kto przeszkodzi?

Warto zwrócić uwagę na to, jakie jest twoje otoczenie, czyli osoby z którymi przebywasz na co dzień. Twoi bliscy, rodzina, znajomi. Czy wśród nich możesz znaleźć wsparcie? Jeżeli zapiszesz się na kurs, to będzie oznaczało, że w twoim tygodniu przeznaczysz mniej czasu dla rodziny. Zastanów się jaki to może mieć wpływ na relację i przedyskutuj temat z bliskimi.

W jaki sposób metoda SMART może mi pomóc? 

W ustalaniu celów korzystaj z gotowych narzędzi. Jeśli skorzystasz z metody SMART wyznaczanie celów stanie się prostsze niż myślisz.

Cel SMART to inaczej cel:

  • Specific – Konkretny, w tym miejscu jasno określasz dokąd zmierzasz i co konkretnie chcesz osiągnąć
  • Measurable – Mierzalny, zastanawiasz się jak mierzyć postępy w jego realizacji
  • Achievable – Osiągalny, czy cel mieści się w zakresie twoich możliwości i czy zależy tylko od ciebie?
  • Relevant – Istotny, czy cel jest dla ciebie na tyle ważny, że jesteś w stanie potraktować go priorytetowo?
  • Time specific – Określony w czasie, kiedy zaczniesz i do kiedy chcesz osiągnąć ten cel?

Ustalając cel warto zadać sobie te pytania.

 

Podsumowując powyższe, na początku nazwij swój cel, opisz i zrozum, dlaczego jest on dla ciebie ważny. Zwróć uwagę na to, że największą szansę realizacji ma ten cel wyznaczony przez nas samych, ale nawet jeżeli jest on z zewnątrz to szukaj korzyści. Zastanów się nad zasobami które posiadasz i jak możesz ich użyć. Porozmawiaj również z bliskimi i sprawdź w jaki sposób mogą cię wesprzeć. A kolejno skorzystaj z gotowych narzędzi do wyznaczania celów, które ułatwiają pracę. 

 

Na koniec pytanie, jak uważasz ile z tych kroków wykonałam żeby powstał ten blog? 🙂

 

Przygotowałam dla Ciebie proste narzędzie, za pomocą którego w łatwy sposób przeanalizujesz swój cel.  Mój CEL – analiza SMART Przejdź tu.

 

Bibliografia:

Rogers, J. (2016). Coaching. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!